مقالات

راهنمای خرید موزاییک | تاریخچه و روش نصب

رنگها و انواع موزاییک

کاشی های معرق یا همان موزاییک ها فوق العاده به نظر می رسند – همه آنها را دیده ایم ، چه در کف کلیسا ، چه نقاشی دیواری تزئینی ، چه حمام ها و ….

به نظر می رسد این مربع های سرامیکی کوچک از قدیم وجود داشته اند ، اما بسیاری از مردم منشا آنها را نمی دانند. اگر شما یکی از آنها هستید ، ادامه مطلب را بخوانید زیرا ما قصد داریم کمی بیشتر در داستان پشت موزاییک ها تحقیق کنیم…

همانطور که انتظار دارید ، تاریخ موزاییک ها مملو از فراز و نشیب و دوره های تکامل مختلف است. موزاییک و سرامیک و کاشی های چینی ، اولین بار در حدود 4000 سال پیش در دوران بین النهرین ظاهر شد. آن موزاییک های اولیه از عاج ، سنگ و صدف ساخته شده و عموماً توسط هنرمندان برای ایجاد پرتره و شباهت به خدایان و پادشاهان استفاده می شده است.

اما در 200 سال پیش از میلاد ، امپراتوری روم در حال شکل گیری کامل بود و مجموعه ای از فرایندهای جدید تولید و ایده آل های زیبایی را با خود به همراه داشت. صنعتگران به زودی متوجه شدند که پول زیادی برای تولید قطعات کوچک “تسسه” (یا یکنواخت) از پیش ساخته شده که هنرمندان برای خلق موزاییک استفاده می کردند وجود دارد و این همان کاری است که آنها انجام دادند! به زودی زیرا هنرمندان رومی از مربع های کوچک سنگی (مخصوصاً سنگ مرمر) برای ایجاد موزاییک های گسترده ای استفاده کردند که جلوه ، شکوه ، فسق و فجور و زندگی بد روم را به تصویر می کشید.

موزاییک اسلامی

با پیشروی تاریخ در دوره بیزانس ، موقعیت موزاییک ها نیز از کف به دیوارها و سقف ها تغییر کرد. در این دوران شیشه با استفاده از تزئینی شیشه ای تزئینی به نام “smalti” بیشتر کاربرد داشت، که اغلب با ورقه های نقره یا طلا برای افزودن شکوه و جلال استفاده می شد.

اکثر موزاییک های بیزانس دارای موضوعات مذهبی بودند و به همین دلیل اغلب در کلیساهای جامع یافت می شد. اگر تا به حال در راونا در ایتالیا بوده اید ، می توانید از میراث جهانی یونسکو در آنجا دیدن کرده و نمونه های خوبی را ببینید.

موج بعدی توسعه موزاییک در زمان امپراتوری های اسلامی (مانند امپراتوری عثمانی) بود که نفوذ زیادی داشت و از خاورمیانه تا شمال آفریقا در شکوه خود گسترش یافت. موزاییک های اسلامی اغلب دارای موضوعی مذهبی قوی بودند و از کاشی های مختلف با اشکال مختلف استفاده می کردند ، اشکال هندسی برای ایجاد الگوها و نقوش مورد علاقه بود.

راهنمای خرید موزاییک

در ادامه به راهنمای خرید موزاییک از جمله موزاییک پلیمری می پردازیم.

[توصیه می کنیم بخوانید: ساختار و ویژگی موزاییک پلیمری]

چرا از موزاییک استفاده کنیم؟

مقرون به صرفه ، آسان برای نصب ، توانایی ایجاد طرح های سفارشی خود – آنها فقط سه دلیل هستند که DIYers و بازسازی کنندگان در سراسر جهان عاشق موزاییک هستند.

در حالی که تاسیسات داخلی تمایلی به رویکرد آشکار هنری ندارند ، به عنوان مثال. ایجاد نقاشی های دیواری بزرگ ، موزاییک ها امکان بیان برخی از سبک های شخصی را می دهد ، خواه از طریق لهجه یا حاشیه یا حتی از طریق متن شخصی سازی شده در دیوارها. با این حال  هر بار به هتل یا حتی فضای عمومی دیگری بروید، موزاییک هایی را مشاهده خواهید کرد که به طرق مختلف و هوشمندانه استفاده می شوند ، چه در داخل و چه در خارج.

به لطف طیف وسیع موزاییک ها (در هر سبکی که احتمالاً تصور می کنید)، امکان طراحی های مختلفی با این کف پوش ها وجود دارد.

[توصیه می کنیم بخوانید: موزاییک بهتر است یا سرامیک]

موزاییک حمام

نصب موزاییک

در نگاه اول ، نصب موزاییک ها ممکن است تا حدودی سخت به نظر برسد ، اما واقعا اینطور نیست. یک تصور غلط رایج این است که شما باید با زحمت زیاد اطراف هر قطعه موزاییک را بکشید ، اما این به هیچ وجه اینطور نیست. موزاییک ها دارای صفحات مربع مانند کاشی هستند که با مش پارچه ای به هم چسبیده به دیوارها و کفها چسبانده شده اند مانند کاشی های سرامیکی یا چینی.

آنها را می توان به هر شکلی برش داد تا با فضایی که در آن نصب می کنید مناسب باشد و پس از نصب اولیه، گروت را به صورت آزاد برای پر کردن شکاف بین هر قطعه استفاده می کنند و سپس با یک اسفنج مرطوب پاک باید محل پاک سازی شود. شبیه به کاری که با کاشی های بزرگتر می کنید!

نصب موزاییک

رنگ ها و انواع موزاییک

با توجه به تنوع رنگ بالا در خصوص انواع موزاییک ها، شاید انتخاب کردن از میان آن ها چندان ساده نباشد. با این حال بسته به این که انواع موزاییک را برای چه موقعیتی انتخاب کرده باشید، انتخاب شما در گستره کوچک تری قرار گرفته و می توانید با سهولت بیشتری نوع موزاییک مورد نظر خود را از میان مدل های مختلف، انتخاب کنید.

ما انواع مختلفی از موزاییک داریم که شیشه ، سنگ طبیعی ، مخلوط شیشه و سنگ ، تراورتن و حتی سنگ طبیعی را پوشش می دهد ، بنابراین هنگام انتخاب موزاییک برای برجسته کردن سبک شخصی خود ، مشکلی نخواهید داشت. موزاییک های شیشه ای صورتی خیره کننده  بسیار مورد علاقه ما هستند و برای استفاده و تعبیه در دیوار حمام و/یا دیوار ایده آل هستند ، در حالی که موزاییک شیشه ای آجری دیزل مجموعه ای از تنتورهای جذاب را به ارمغان می آورد که به خوبی احساسات را برمی انگیزد.

[همچنین بخوانید: 5 ایده عالی برای کفسازی محوطه]

رنگها و انواع موزاییک

اندازه موزاییک

ورق های موزاییک به طور کلی دارای ابعاد مختلف و بیشتر اوقات در قالب مربع هستند. تعداد و اندازه تراشه ها (قطعات کوچکی از کاشی که موزاییک را تشکیل می دهند) هر چند می تواند بسیار متفاوت باشد.

اندازه موزاییک

نحوه انتخاب موزاییک با کیفیت بالا

این واقعیت که طیف گسترده ای از موزاییک های ارزان هستند لزوما به این معنی نیست که آنها کیفیت پایینی دارند. بهترین راه برای آگاهی از قیمت کاشی این است که نمونه کاشی ها را مقایسه کرده و کیفیت آنها را مقایسه کنید. هنگامی که نمونه های خود را دریافت می کنید،می توانید مقایسه هوشمندانه ای میان مدل های مختلف داشته و بهترین ها را از میان آن ها انتخاب کنید.

نحوه انتخاب موزاییک با کیفیت بالا

آماده سازی دیوار

آماده سازی دیوار برای نصب موزاییک تفاوت چندانی با آماده سازی دیوارها برای کاشی های معمولی ندارد. تقریباً همه موزاییک ها از قبل روی یک مش مشبک نصب شده اند و عموماً دارای ابعاد 300 در 300 هستند. بنابراین ، درست مانند کاشی های معمولی ، باید اطمینان حاصل کنید که سطح آن کاملاً صاف و هم سطح است.

آماده سازی کف

موزاییک ها دارای مواد مختلفی هستند از جمله سنگ ، تراورتن ، شیشه و سنگ مرمر. صرف نظر از این که موزاییک هایی که انتخاب می کنید از چه چیزی ساخته شده اند ، هنوز باید اطمینان حاصل کنید که کف مورد نظر برای قرار دادن آنها در یک سطح هموار است. هنگامی که کف محوطه مورد نظر شما به طور مناسب تراز می شود (بگذارید لایه به مدت 24 ساعت خشک شود) آماده می شوید که نصب موزاییک های خود را شروع کنید.

تنظیم

مرکز دیوار یا کف را بیابید و با استفاده از سطح روح یک خط عمودی و افقی را علامت گذاری کنید. ورق های موزاییک خود را خشک کنید و از مرکز شروع کنید و به انتهای دیوار/کف بروید. اگر می خواهید موزاییک ها در دو طرف آن تقریباً در یک اندازه بریده شوند ، این کار را با تنظیم خط مرجع عمودی خود انجام دهید.

تثبیت

مهم است بدانید که موزاییک ها به دلیل سفت نبودن پوشش مش به طور مستقیم می توانند مستقیماً روی سطوح چسب دار اعمال شوند. هنگامی که از ملات برای نصب کردن موزاییک ها استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که ملات به خوبی صاف شده و

استفاده از دوغاب

ما همیشه توصیه می کنیم هنگام نصب موزاییک از دوغاب Mapei Keracolour استفاده کنید زیرا این نوع دوغاب بسیار ظریف تر است و راحت تر در حفره های کوچکتر جا می گیرد. با این اوصاف ، اگر می خواهید از مواردی مانند Kerapoxy Design استفاده کنید ، مشکلی وجود ندارد ، فقط نصب سریعتر و ساده تر با استفاده از دوغاب ظریف را پیدا خواهید کرد.

پایان کار

بسیار بعید است که تمام دیوار یا کف را با استفاده از موزاییک کاشی کنید ، اما در صورتی که ورق موزاییک آخرین کاشی قبل از لبه دیوار ، میز کار یا سینی دوش باشد ، مطمئن شوید که برای جلوگیری از ترک خوردن ، یک مهر و موم سیلیکونی مناسب استفاده کرده اید. همانطور که قبلاً ذکر شد ، موزاییک ها دارای انواع مختلفی از مصالح و روکش هستند ، که اکثر آنها نیازی به هیچ گونه تغییر دیگری پس از نصب ندارند. اما استثنا موزاییک های سنگ طبیعی مانند سنگ مرمر یا تراورتن، باید به درستی با استفاده از سیلر تقویت کننده، مهر و موم شوند تا طول عمر کافی داشته باشند.

نحوه مراقبت از موزاییک

پس از نصب ، مراقبت از موزاییک فوق العاده آسان است. موزاییک هایی با روکش براق، به سادگی نیاز به پاک کردن با یک پارچه مرطوب و آب گرم دارند و سپس با یک حوله نرم یا پارچه میکروفیبر خشک شده یا ساییده می شوند تا بهترین ظاهر خود را حفظ کنند. برای موزاییک هایی با روکش مات یا خرد شده ، از روش یکسان استفاده کنید.

نحوه مراقبت از موزاییک

اگر موزاییک های شما بسیار کثیف شده اند ، توصیه می کنیم یک تکه تمیز کننده کاشی و سنگ را در یک سطل آب گرم بریزید (بسیار غلیظ است و بنابراین می توان آن را متناسب با خود رقیق کرد) و سپس کاشی های رنگ آمیزی شده را به همان روشی که توضیح داده شد پاک کنید.

0 0 رای ها
امتیاز این مطلب
guest
0 نظرات سایر کاربران
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments