موزاییک پلیمری, واش بتن

مقایسه واش بتن با موزاییک پلیمری برای حیاط، کدام بهتر است؟

مقایسه واش بتن با موزاییک پلیمری برای حیاط، کدام بهتر است؟

امروزه بازار موزاییک با تنوع بسیار زیادی از نظر رنگ‌بندی و حتی نوع موزاییک‌ها روبه‌رو است. گزینه‌های زیاد علاوه بر اینکه دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارند، دشواری در انتخاب را هم به همراه خودشان می‌آورند.

اگر شما قصد موزاییک کردن حیاط خودتان را داشته باشید، واش بتن و موزاییک پلیمری دوتا از بهترین گزینه‌هایی هستند که به شما پیشنهاد می‌شوند. در این مقاله قصد داریم برای مقایسه واش بتن با موزاییک پلیمری، شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو موزاییک را مورد بررسی قرار دهیم تا خرید و انتخاب را برای شما آسان‌تر کنیم.

فهرست مطالب پنهان

مقایسه واش بتن با موزاییک پلیمری

مقایسه واش بتن با موزاییک پلیمری

مقایسه واش بتن با موزاییک پلیمری

رقابت میان این دو گزینه بسیار تنگاتنگ است. همین قضیه انتخاب را دشوار می‌کند. دلیل این محبوبیت، و در نتیجه آن سخت شدن انتخاب، مزایا و ویژگی‌های خاصی است که موزاییک پلیمری و واش بتن ارائه می‌دهند و در موزاییک‌های دیگر نیستند.

انواع واش بتن

موزاییک‌های واش بتن، به دودسته ساده و رزینی تقسیم می‌شوند. واش بتن‌های ساده، بدون مواد افزودنی یا رزین هستند. واش بتن‌های رزینی همان‌طور که از نام آنها پیداست، افزودنی دارند.

مزایای موزاییک واش بتن

موزاییک‌ واش بتنی، چه رزینی باشد چه خالی از رزین و زینت اضافی، ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد که دانستن آن‌ها خالی‌ازلطف نیست و می‌تواند به انتخاب شما کمک کند. در ادامه ما به توضیح مزایای هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

واش بتن معمولی

واش بتن معمولی

واش بتن معمولی

زیبایی منحصربه‌فرد

یکی از دلایلی که منجر به همه‌پسند بودن موزاییک واش بتن شده است، زیبایی خاص و منحصربه‌فردی است که این موزاییک دارد. واش بتن لایه رویی براقی دارد که این براق بودن سبب زیبایی چشم‌نواز آن شده، و به محیط جلا می‌بخشد.

واش بتن ظاهری نزدیک به سنگ طبیعی دارد و همین تشابه، باعث مورد اقبال قرارگرفتن آن شده است.

مقاومت و طول عمر زیاد

مقاومت و طول عمر زیاد

مقاومت و طول عمر زیاد

درصورتی‌که این موزاییک‌ها را بنا بر استانداردهای در نظر گرفته شده، بسازند؛ و البته به طور استاندارد و متناسب از آن استفاده نیز گردد، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد و این موزاییک‌ها سال‌های سال سر جای خودشان می‌مانند و آخ نمی‌گویند. شما می‌توانید واش بتن استاندارد را از رابین کف‌پوش تهیه کنید و خیالتان از بابت آن راحت باشد.

نصب آسان و بی‌دردسر

چسبندگی بالای واش بتن‌ها باعث شده تا نصب آسانی داشته باشند. شما با کمی ملاط و سیمان و کمک فردی خبره می‌توانید به‌راحتی واش بتن را نصب کنید.

طیف و تنوع رنگی بالا

اگرچه این موزاییک در هر قالبی قابل‌اجرا نیست، اما جالب است بدانید استفاده از هر رنگی برای موزاییک واش بتن امکان‌پذیر بوده و حتی قابلیت اعمال رنگ‌های جدید، در صورت درخواست مشتری نیز وجود دارد.

معایب واش بتن

حالا که از مزایای این محصول زیبا اطلاعات مختصری کسب کرده‌اید، نوبت به آگاهی در مورد معایب آن می‌رسد. (لازم به ذکر است که این معایب نیز مرتبط با واش بتن‌های بدون افزودنی هستند.)

عدم سازگاری با مناطق سردسیر

داشتن اطلاعات کافی در هر زمینه‌ای امری مهم و ضروری است. عده‌ای از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد این موزاییک، از آن در مناطقی سردسیر و یخ‌بندان استفاده کرده و دلیل آسیب‌دیدن موزاییک را بی‌کیفیتی آن می‌دانند!

در موزاییک واش بتن، از افزودنی‌های بتن استفاده نشده است و همین امر باعث شده تا سریعاً آب را به خود جذب کنند. بعد از گذشت یک سیکل سرما و در مدت‌زمان کمی، خواهید دید که موزاییک دچار شکستگی و یا حتی در برخی مواقع دچار پودرشدگی می‌شود.

محدودیت استفاده در هر محیط

همان‌طور که می‌دانید عدم وجود رزین (فوق روان‌کننده/افزودنی) در موزاییک، باعث به‌وجودآمدن مشکلات زیادی می‌شود. یکی از دلایلی که منجر شده تا این موزاییک در همه‌جا قابل‌استفاده نباشد، وزن بالای آن است. برای مثال، یکی از مکان‌هایی که برای موزاییک واش بتن منع مصرف دارد، پشت‌بام‌ها هستند.

 

عدم مقاومت فشاری مناطق شلوغ

در مناطقی که رفت‌وآمد زیادی در آن صورت می‌گیرد، باید از موزاییک‌هایی با استحکام بالا استفاده کرد. اما متأسفانه موزاییک‌های واش بتن (ساده) این ویژگی را ندارند و نمی‌توانند وزن و فشار بالا مانند وسایل نقلیه را متحمل شوند.

مزایای واش بتن رزینی

حال نوبت به واش بتن‌های رزینی می‌رسد.

واش بتن‌های رزینی، نسخه تکامل‌یافته واش بتن‌های ساده هستند که با وجود افزودنی‌های بتن مزایای زیادی را شامل می‌شوند. در ادامه به توضیح این مزایا خواهیم پرداخت.

مقاومت در برابر سرما

بر خلاف واش بتن ساده که از پودر سنگ در ترکیبات آن استفاده شده بود، در واش بتن رزینی خبری از پودر سنگ نیست و این ماده کاملاً از ترکیبات آن حذف شده است.

مقرون‌به‌صرفه بودن

قیمت کف‌پوش‌های واش بتن، بسیار پایین بوده که یکی دیگر از دلایل محبوبیت واش بتن، همین مورد است.

 

ظاهر زیبا + تنوع زیاد

کف‌پوش‌های واش بتن، ظاهری بسیار طبیعی دارند و تشابه آن به سنگ‌های طبیعی باعث شده تا طرف‌دارهای مخصوص به خودشان را داشته باشند.

واش بتن انواع زیادی دارد و در 4 سایز تولید می‌شود: سنگ برجسته، ساب خورده، سطح صاف و ساب خورده نواری.

 

مقاومت خوب در برابر فشار، نسبت به دیگر کف‌پوش‌های فانتزی

غالباً افراد بر این باورند که چیزهای فانتزی نمی‌توانند مقاومت خوبی داشته باشند و خیلی سریع نسبت به هر خطر کوچک یا بزرگی واکنش نشان می‌دهند! ممکن است این باور درست باشد، اما در موزاییک‌های واش بتن صدق نمی‌کند.

انقلاب افزودنی‌ها در این دسته از واش بتن، سبب مقاومت بسیار بالای این محصول در مقابل فشارهای زیادی مثل نیروهای انسانی و یا ماشین‌ها شده است. ترکیبات فانتزی موزاییک واش بتن با دیگر موزاییک‌های فانتزی کاملاً متفاوت است.

 

نصب آسان

به‌طورکلی محصولاتی که ترکیبات بتنی داشته باشند، چسبندگی بالا و در نتیجه نصب آسانی دارند. پس از لحاظ نصب، تفاوتی بین واش بتن ساده با واش بتن رزینی وجود ندارد.

 

آیا واش بتن رزینی معایبی هم دارد؟

بله! متأسفانه هنوز هم عده‌ای از تولیدکنندگان در متریال مصرفی واش بتن دست می‌برند. به همین علت تعداد معدودی عیب در این دسته از موزاییک وجود دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 

عدم سازگاری با مناطق پرترافیک

اگرچه مقاومت واش بتن در میان موزاییک‌های فانتزی بالاتر است، اما استفاده از آن در محیط‌های صنعتی  و یا حتی پارکینگ‌های عمومی کاری اشتباه است که به‌طورقطع دچار شکستگی می‌شود.

حساسیت بسیار زیاد در روند تولید

به دلیل حساسیت زیادی که این محصول در روند تولیدی خود دارد، حتماً لازم است نسبت به میزان مصرفی رزین و افزودنی‌های بتنی دقت زیادی داشته باشید. این محصول بسیار تأثیرپذیر است؛ و عدم رعایت این قوانین، در خروجی محصول بسیار مؤثر خواهد بود.

 

چگونه می‌توان واش بتن خوب و مطمئنی خرید؟

اگرچه داشتن اطلاعات کاملاً دقیق از تمام جزئیات موزاییک (نه‌تنها موزاییک واش بتن بلکه تمامی موزاییک‌ها)، غیرممکن است؛ اما برای تجربه یک خرید عالی، کافی است به چند نکته کوچک اما درعین‌حال مهم توجه داشته باشید:

خرید مطمئن از تولیدکننده مطمئن

اولین و مهم‌ترین کاری که در راستای خرید واش بتن خوب باید انجام داد، انتخاب تولیدکنندگان معتبر است.

انتخاب موزاییک متناسب با نیاز خود

انتخاب موزاییک متناسب با نیاز خود

انتخاب موزاییک متناسب با نیاز خود

درصورتی‌که در منطقه‌ای با آب‌وهوای خاص قرار دارید، متناسب با همان آب‌وهوا خرید خود را انجام دهید. مثلاً در صورت وجود در منطقه‌ای سرد و مستعد به یخ و یخ‌بندان، لازم است از موزاییک رزینی استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه دریافت ضمانت استفاده در مناطق سرد از فروشنده را فراموش نکنید.

مشاهده تراکم سنگ‌دانه‌ها

هرچه سنگ‌دانه‌های یک قطعه‌سنگ، پرتراکم‌تر باشد، مقاومت فشاری بالا و مرغوبیت بیشتر آن را تضمین می‌کند.

بنابراین در هرجایی که اقدام به خرید موزاییک واش بتن می‌کنید؛ ملزم هستند تا به‌عنوان نمونه قطعه‎ای برش خورده را به شما نشان دهند تا از تراکم سنگ‌دانه‌ها اطمینان داشته باشید.

عدم جداشدن سنگ‌دانه‌ها از سنگ

واش بتن خوب و مرغوب، در صورت ضرب و یا شکستگی نیز نباید سنگ‌دانه‌هایش جدا شوند.

بافت اسفنجی در ملاط ممنوع!

درصورتی‌که بافت اسفنجی در ملاط سنگ رویت شود، بدین معنا است که اختلاط آن خوب انجام نشده و کیفیت خوبی نیز ندارد!

نکات مهم در نصب واش بتن

اغلب اتفاق می‌افتد که تهیه کردن موزاییک تا این مرحله به‌خوبی پیش می‌رود. ازآنجایی‌که کمتر پیش می‌آید، نسبت به رعایت نکات پس از خرید مواردی را یادآوری کنند؛ ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید.

اما نگران نباشید!

در این قسمت رابین کف‌پوش نکاتی را که باید پس از خرید و همچنین نصب و اجرا به آن توجه داشته باشید را برای شما آورده است:

  • ترجیحاً از افرادی برای نصب و اجرای موزاییک کمک بگیرید که تجربه‌ای در زمینه نصب موزاییک واش بتن داشته باشد.
  • زیرسازی اصولی و مناسب، باعث می‌شود تا در نهایت کاری مرتب و بی‌نقص را شاهد باشید. همچنین در صورت داشتن سطحی صاف برای زیرسازی، محصول دچار شکستگی نمی‌شود.
  • مرحله آخر که مرحله بندکشی است، باید بادقت بسیار بالایی انجام شود. زیرا درصورتی‌که دوغاب روی سنگ ریخته شود، پس از خشک‌شدن آن، به‌هیچ‌عنوان پاک نخواهد شد و در نهایت صورت زیبایی نیز نخواهد داشت.

این موارد از رایج‌ترین مشکلاتی است که طی سال‌ها تجربه به دست آمده‌اند. پس رعایت این نکات را جدی بگیرید و صرفاً به‌خاطر سهل‌انگاری به خودتان خسارت وارد نکنید.

مقایسه واش بتن با موزاییک پلیمری

هرآنچه که نیاز بود دررابطه‌با موزاییک واش بتن بدانید را به شما گفتیم. حال نوبت می‌رسد به مقایسه واش بتن با موزاییک پلیمری.

ازآنجایی‌که در مقاله موزاییک پلیمری چیست؟ به مزایا و معایب آن اشاره کرده‌ایم، مستقیماً به سراغ مقایسه این دو با یکدیگر و نتیجه‌گیری برای اینکه کدام یک می‌توانند انتخاب بهتری باشند، می‌رویم.

 

موزاییک پلیمری چه تفاوتی با واش بتن دارد؟

موزاییک پلیمری چه تفاوتی با واش بتن دارد؟

موزاییک پلیمری چه تفاوتی با واش بتن دارد؟

با وجود شباهت‌های زیاد، تفاوت‌های زیادی نیز میان این دو وجود دارد. با ما همراه باشید تا آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

 

تفاوت‌های ظاهری

دررابطه‌با ظاهر این دو محصول باید گفت هیچ شباهت جزئی یا کلی میان این دو وجود ندارد و کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند.

موزاییک‌های پلیمری در قالب‌های متفاوتی ساخته می‌شوند اما واش بتن تنها در یک طرح و قالب ساخت و تولید می‌شود. تنها تفاوتی که میان واش بتن‌ها وجود دارد، سنگ‌دانه‌های رنگی است.

تفاوت‌های روند تولید

برای اینکه متوجه شوید مقایسه واش بتن با موزاییک پلیمری را بهتر درک کنید، بهتر است به روند تولید آن توجه بیشتری داشته باشید تا ظاهر آن.

موزاییک پلیمری با ترکیب ملاط و افزودنی‌های بتنی، توسط میز ویبره ساخته می‌شود. پس از تولید در اتاق‌هایی به نام کیورینگ قرار می‌گیرد تا عمل‌آوری صورت بگیرد و در نهایت در این مرحله، موزاییک پلیمری (کف‌پوش بتنی) حاضر است!

در واش بتن، پس از اینکه ملاط تهیه شد، درصورتی‌که واش بتن به روش رزینی تهیه شده باشد، افزودنی‌های بتن را استفاده کرده و پس از عمل‌آوری توسط میز ویبره، شکل ظاهری آن یک بتن ساده است. سپس، برای نمایان شدن سنگ‌دانه‌هایش، آن را زیر دستگاه ساب قرار می‌دهند تا به موزاییک واش بتن تبدیل شود.

واش بتن گزینه بهتری است یا موزاییک پلیمری؟

واش بتن گزینه بهتری است یا موزاییک پلیمری؟

واش بتن گزینه بهتری است یا موزاییک پلیمری؟

جوانب زیادی برای خرید این دو محصول وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. البته ویژگی‌های غیر قابل قیاسی نیز وجود دارد که انتخاب را به‌نوعی راحت و به‌نوعی سخت می‌کند.

موزاییک پلیمری و واش بتن (واش بتن رزینی)، هر دو دارای افزودنی هستند. به همین علت این دو محصول شباهت بیشتری به یکدیگر دارند تا موزاییک پلیمری و واش بتن ساده (بدون افزودنی).

مثلاً درصورتی‌که منطقه موردنظر دارای آب‌وهوای معتدلی است، می‌توانید از واش بتن بدون افزودنی استفاده کنید.

اما در موزاییک پلیمری، هیچ محدودیتی نخواهید داشت؛ چرا که این موزاییک در هر منطقه و با هر آب‌وهوایی سازگار است. البته درصورتی‌که مایل به استفاده از واش بتن نیز هستید، به‌راحتی می‌توانید از واش بتن‌هایی که دارای افزودنی هستند، در مناطق مختلف استفاده کنید.

 

از لحاظ مقاومت فشاری واش بتن بهتره یا موزاییک پلیمری

شباهتی که هر دوی این محصولات را در بر می‌گیرد، عدم استفاده از آنها در مناطق صنعتی، پارکینگ‎های عمومی و به‌طورکلی نواحی پر رفت‌وآمد و پرترافیک بوده است. دلیل آن هم فانتزی بودن این موزاییک‌ها است که علی‌رغم مقاومت بالای خود، چنین جرم‌هایی را متحمل نمی‌شوند.

 

نتیجه‌گیری

باتوجه‌به تمامی اطلاعاتی که در این مقاله به شما دادیم، دریافتیم که چه موزاییک پلیمری و چه واش بتن، می‌تواند نیاز شما را رفع کنند و نمی‌توان به طور دقیق مقایسه واش بتن با موزاییک پلیمری را مورد بررسی قرارداد! اما نکات قابل‌توجه، سلیقه شخصی شما و البته محلی که مدنظر دارید هستند.

بنابراین جای نگرانی وجود ندارد و با خیال راحت می‌توانید هرکدام از این دو محصول را که دوست دارید، تهیه کنید. زیرا اگر از زاویه مشخصات فنی به آنها نگاه کنید، شباهت‌های زیاد یا حتی در مواردی یکسان با هم دارند.

 

امید است از این مقاله، لذت برده باشید. اگر ابهامی دررابطه‌با هر قسمت از این توضیحات داشتید، دیدگاه خود را برای ما بنویسید.

5/5 - (1 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیاز این مطلب
guest
0 نظرات سایر کاربران
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments