مقالات

سنگفرش حیاط + انواع سنگ ها

سنگفرش حیاط

ابتدا باید به این موضوع بپردازیم که منظور از سنگ فرش کردن به معنی کنار هم قرار دادن سنگ به طور منظم یا به صورت نامنظم است، بنابراین می توان از این نوع پوشش برای بستر سازی راه ها و کفپوش کردن مکان هایی مانند حیاط استفاده کرد چرا که مقاومت سنگ در مقایسه با دیگر مصالح موجود بسیار بیشتر می باشد و به راحتی از بین نمی رود، همچنین می توان برای جلوه دادن بیشتر به یک مکان از سنگ فرش استفاده کرد چرا که  قرار گرفتن سنگ ها در کنار یک دیگر می تواند جلوه ی زیباتری به مکانی که کفپوش کرده اید بدهد.

چرا کفپوش های سنگی بهترین گزینه برای سنگفرش حیاط هستند؟

یکی از مزیت های بزرگی که این نوع از مصالح در مقایسه با سایر مصالح موجود دارند استحکام این مواد طبیعی است و همچنین می توان از آن ها به صورت قلوه سنگ استفاده کرد در این صورت دیگر شما نیازی به تراشیدن و شکل دادن به سنگ را نخواهید داشت و می توانید به صورت طبیعی از قلوه سنگ ها برای پوشش دادن محیط و زیباتر کردن آن استفاده کنید.

در قرن 15 کشور های اروپایی از جمله کشور هایی بودن که از قلوه سنگ برای کفپوش کردن محیط های مختلف استفاده می کردند، آن ها از قلوه سنگ ها برای سنگ فرش کردن جاده های خاکی بسیار استفاده می کردند چرا که این کار باعث می شد تا محیط زیباتر و همچنین رفت و آمد اسب و چرخ های دستی آسان تر انجام شود، در نتیجه این دسته از کشور ها قلوه سنگ های موجود در کنار رودخانه ها را جمع آوری کرده و سپس با قرار دادن در ملات شن و ماسه به صورت سنگ فرش برای پوشش دادن خیابان ها و معابر شهر استفاده می کردند.

بنابراین خیابان ها و جاده هایی که با سنگ فرش پوشش داده می شدند باعث می شد تا سال های اخیر بدون تغییر باقی بمانند به طوری که امروزه در بسیاری از کشور های اروپایی جاده ها و خیابان هایی وجود دارند که دست نخورده باقی مانده اند و به نوعی بخشی از تاریخ آن کشور را شکل می دهند.

مزایای استفاده از سنگفرش

از جمله مزایای استفاده از سنگفرش برای کفپوش کردن حیاط، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جلوگیری از به وجود آمدن گل و لای در زمان بارندگی که باعث می شود سطح مورد نظر تمیز بماند.
  • درصورتی که از سنگ فرش برای پوشش دادن خیابان استفاده کنید در این صورت مانع از بلند شدن گرد و خاک از روی سطح خواهید شد.
  • مقاوم تر بودن سنگ در مقابل سرما و یخ زدگی
  • طبیعی بودن سنگ که باعث می شود جلوه ی زیبا تری به محیط بدهد.
  • در صورتی که سنگ فرش نیاز به تعمیر داشته باشد این کار به آسانی صورت خواهد گرفت.

در صورتی که از سنگ فرش استفاده کنید باعث می شود مساحت قابل توجه ی را در کمترین زمان ممکن سنگ فرش کنید.

انواع سنگفرش حیاط

انتخاب سنگ فرش مناسب برای مکان های مختلف باید بسیار دقیق انجام شود چرا که در صورت مناسب نبودن پوششی که برای محوطه سازی استفاده کرده اید، دچار زیان مالی خواهید شد.

بنابراین همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که نوع کفپوشی که می خواهید استفاده کنید مناسب با فضایی باشد که قرار است کفپوش شود به این معنی که اگر فضایی که می خواهید کفپوش کنید محیط های باز مانند حیاط ها و پیاده رو ها می باشد بهتر است نوع پوششی را که انتخاب می کنید مناسب با این محیط ها باشد تا به سادگی در معرض فرسایش قرار نگیرند.

در همین رابطه باید علاوه بر مناسب بودن نوع پوشش که قرار است برای محوطه سازی حیاط استفاده کنید به زیبایی آن نیز توجه داشته باشید و همچنین علاوه بر زیبایی کفپوش پایداری آن نیز در مقابل تحمل شرایط آب و هوایی مختلف دارای اهمیت به سزایی است که نیاز دارد به آن توجه شود.

در ادامه نوع مصالح مختلفی را که می تواند در کنار سنگ برای سنگ فرش کردن در حیاط به کار برده شود را ذکر کرده ایم:

سنگ و چمن ترکیبی: شما می توانید در زمان سنگ فرش کردن از چمن برای زیبایی پوشش حیاط استفاده کنید، این کار علاوه بر مقاومت سطح باعث زیباتر شدن دو چندان حیاط شما نیز می شود، اما باید در نظر داشته باشید که استفاده کردن از چمن طبیعی می تواند معایبی نیز در پی داشته باشد، به این صورت که چمن طبیعی به صورت دوره ای نیاز به هرس کردن پیدا خواهد کرد، در نتیجه شما می توانید از چمن مصنوعی در کنار سنگ برای سنگ فرش شدن حیاط استفاده کنید تا از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کرده باشید.

کاشی کاری: یکی دیگر از مصالحی که می تواند در کنار سنگ برای سنگ فرش کردن استفاده کنید کاشی می باشد، کاشی ها به دلیل این که از قدیمی ترین مصالحی می باشند که برای کفپوش کردن می توان از آن ها استفاده کرد به همین دلیل قرار گرفتنشان در کنار سنگ می تواند زیبایی محیط را بیشتر کند، برای این کار می توانید از کاشی های قدیمی استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که استفاده ی بیش از حد از کاشی در کنار سنگ می تواند باعث بروز مشکلاتی شود که از جمله ی آن ها می توان به سر خوردن افراد اشاره کرد.

سینگ ریزه: یکی دیگر از مصالحی که در کنار سنگ استفاده می شود سنگ ریزه می باشد، این نوع از طراحی که بیشتر در شمال کشور دیده می شود از شن ها در کنار سنگ در زمان سنگ فرش کردن استفاده می کنند و به دلیل این که دارای هزینه های پایین تر در زمان نصب و همچنین زییاتر کردن بیشتر محیط می شود به همین خاطر از آن به عنوان یکی از مصالحی پر طرفداری نام برده می شود که می تواند در کنار سنگ قرار بگیرد.

برای بیشتر جلوه کردن شن ها می توانید آن ها را  رنگ کنید در این صورت در هنگام قرار گرفتن در کنار تکه های سنگ می تواند باعث زیبا تر شدن فضای حیاط شما شود.

آجر: آجر نیز از متریالی به شمار می رود که می تواند در کنار سنگ استفاده شود، به همین خاطر باید در نظر داشته باشید که برای استفاده از آجر در محوطه سازی باید از آجر هایی با ضخامت کمتر استفاده کنید و همچنین شما می توانید با یک جست و جوی ساده در اینترنت نحوی مناسب قرار گرفتن آجر در کنار سنگ را برای محوطه سازی مشاهده کرده و بهترین نوع آن را برای محوطه سازی حیاط خود به کار ببرید.

چوب: می توان از چوب هم در کنار سنگ برای محوطه سازی حیاط استفاده کرد، اما باید توجه داشته باشید که استفاده از چوب نمی تواند برای محوطه های باز مانند حیاط مناسب باشد، چرا که چوب مدتی پس از قرار گرفتن در مقابل  شرایط آب و هوایی مختلف از جمله بارندگی دچار پوسیدگی خواهد شد به همین خاطر توصیه می شود از چوب برای محوطه سازی محیط تراس ها استفاده کنید نه برای فضا سازی در حیاط که به سرعت از بین می رود.

یکی دیگر از معایبی که باعث کمتر استقبال کردن  افراد از چوب برای محوطه سازی می شود بالا بودن هزینه های نصب و نگهداری آن است، به همین خاطر نمی توان به صورت همگیر از آن برای پوشش دادن حیاط در کنار سنگ استفاده کرد.

بتن: یکی از اصلی ترین مصالحی که می توان از آن در کنار سنگ استفاده کرد بتن می باشد، به دلیل این که قرار گرفتن بتن در کنار سنگ باعث می شود تا ساختاری که به وجود خواهد آمد به سادگی دچار فرسایش نشود و همچنین دوام سنگ فرشی که با استفاده از بتن انجام شده است به مراتب بیشتر از سایر طرح ها خواهد بود، به همین خاطر افراد مختلف از بتن در کنار سنگ برای پوشش دادن حیاط استفاده می کنند و به این وسیله کار محوطه سازی حیاط خود را انجام خواهند داد.

در رابطه با استفاده از بتن در زمان سنگ فرش کردن باید به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل به سرعت خشک شدن بتن باید طرح مورد نظرخود را از قبل آماده کنید تا بتوانید در حین کار و در زمان استفاده از بتن با مشکلی روبه رو نشوید، همچنین باید توجه داشته باشید که اگر به دنبال زیبایی برای کفپوش کردن حیاط خود هستید این طرح نمی تواند برای محوطه سازی مناسب باشد چرا که زیبایی خاصی ندارد، اما در عوض باعث بالا رفتن مقاومت سطح شما خواهد شد.

بهترین سنگ ها برای سنگفرش حیاط

از جمله بهترین سنگ ها برای سنگفرش حیاط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنگ گرانیت یا تراورتن

از جمله سنگ هایی که  برای سنگ فرش کردن معابر، خیابان ها و حتی حیاط می توان استفاده کرد عبارت اند از سنگ گرانیت و تراورتن، چرا که این نوع از سنگ ها دارای استحکام بالا در مقابل فرسایش و ضربه می باشند و به سادگی دچار فرسایش نخواهند شد.

سنگ خارا از آن دسته از سنگ هایی می باشد که برای استفاده به عنوان سنگ فرش بسیار مناسب می باشند، چرا که این نوع سنگ یا همان سنگ گرانیت به دلیل داشتن بافت مستحکم که تشکیل شده است از دانه های درشت و متوسط است می تواند انتخاب خوبی برای سنگ فرش کردن باشد.

سنگ کوهی

سنگ های کوهی یا همان کوارتز و همچنین فلدسپات ها به عنوان کانی از مناسب ترین نوع سنگ های گرانیت برای پوشش دادن حیاط می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از این سنگ ها چگالی بالای آن ها می باشد به طوری که با چگالی 2.75 از سنگین ترین سنگ های گرانیتی به شمار می روند، بنابراین استفاده از این سنگ به دلیل محکمی و سختی که دارند برای سنگ فرش کردن مناسب خواهند بود.

سنگ مرمریت

سنگ مرمر از دیگر سنگ هایی می باشد که می توان از آن برای سنگ فرش کردن حیاط استفاده کرد، بنابراین ساختار اصلی تشکیل دهنده این نوع از سنگ بیشتر آهک خواهد بود به همین دلیل هر چه مقدار آهک سنگ بیشتر باشد در نتیجه نفوذ پذیری آن در مقابل آب کمتر خواهد بود، در صورتی هم که سنگ مرمر خریداری شده دارای آهک فراوان باشد باید این انتظار را داشته باشید که در مقابل نفوذ آب مقاومتی از خود نشان ندهد و به راحتی آب را از خود عبور دهد.

یکی از عیوبی که استفاده از سنگ های مرمر به عنوان سنگ فرش دارند را می توان به نداشتن مقاومت دربرابر سرما و گرما اشاره کرد، البته شما می توانید از سنگ های مرغوب مرمریت که دارای جذب آب پایین هستند استفاده کنید

در همین رابطه انواع سنگ مرمریت که می شود به عنوان سنگ فرش استفاده کرد را نام می بریم. می توان به مرمریت کاشمر، مرمریت نمین، مرمریت مهکام، مرمریت لته و…. اشاره کرد.

سنگ مرمر رسوبی

از دیگر سنگ هایی که می توان به عنوان سنگ فرش از آن ها استفاده کرد سنگ مرمر رسوبی می باشد، این نوع از سنگ دارای ویژگی های بسیار زیادی می باشد از جمله زیبایی و نفوذ ناپذیر بودن در مقابل آب که باعث شده است سنگ های مرمر مورد توجه افرادی قرار بگیرد که قصد پوشش دادن فضای حیاط خود را دارند.

ایران یکی از کشور های تولید کننده ی مهم در زمینه ی سنگ مرمر می باشد به طوری که دارای معادن فراوان و کارخانه های زیادی برای برش دادن این نوع سنگ می باشد، اما در کنار همه ی ویژگی هایی که سنگ مرمر دارد خش پذیر بودن آن باعث شده است دارای نقاط ضعفی نیز باشد به همین دلیل استفاده کنندگان این نوع سنگ را برای سنگ فرش کردن حیاط مناسب نمی داند.

سنگ چینی

سنگ چینی یا بلوری این نوع از سنگ به دلیل داشتن بافت صافی که دارد برای سنگ فرش کردن مناسب می باشد، همچنین نفوذ پذیری آن نیز در مقایسه با تراوتن و مرمر کمتر می باشد در نتیجه از سنگ چینی می توان به عنوان گزینه ای مناسب برای سنگ فرش کردن حیاط نام برد.

این نوع از سنگ به دلیل این که آب را در خود نفوذ نمی دهد گزینه ی مناسبی برای پوشش دادن فضای حیاط هایی می باشد که در آن گل و گیاه وجود دارد در نتیجه در زمان آب دادن به آن ها آبی به داخل سنگ فرش نفوذ پیدا نمی کند.

سنگ لایم استون

سنگ لایم استون یکی دیگر از سنگ هایی می باشد که می توان برای سنگ فرش کردن حیاط از آن استفاده کرد، به نظر کارشناسان این نوع سنگ به دلیل داشتن خاصیت آهکی و میزان نفوذ پذیری زیاد آب برای سنگ فرش کردن حیاط مناسب نمی باشند.

سنگ سند استون

سنگ سند استون نمونه ای دیگر از سنگ ها می باشد که در سنگ فرش کردن می توان استفاده کرد، اما این نوع از سنگ نیز بهتر است در جاهایی که رطوبت بالا می باشد استفاده نشود.

به این مطلب امتیاز بدید
0 0 رای ها
امتیاز این مطلب
guest
3 نظرات سایر کاربران
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ارمان

عالی

سینا

قیمت انواع سنگ فرش حیاط رو میخواستم

پویان

برای سنگفرش حیاط چه نوع موزاییکی استفاده کنیم بهتره؟