مقالات

روش های ساخت موزاییک را اینجا بخوانید

ساخت موزاییک

موزائیک‌ ها در دو حالت پرسی و ویبره ای ساخته می شوند و البته کاربردهای بسیاری در کفپوش کردن محوطه های مختلف مسکونی، اداری و صنعتی دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره روش ساخت موزاییک ها بیشتر بدانیم.

انواع ساخت موزاییک

در زیر می توانید انواع روش های ساخت موزاییک را دنبال کنید:

ساخت موزاییک ویبره ای

از متداول‌ ترین روش ساخت موزاییک‌ ها، روش ویبره ای است. در این روش احتیاجی به ساب خوردن و همچنین فشار پرس نخواهد بود. روال کار به این ترتیب است که با استفاده از دستگاه‌ های لرزاننده تراکم در سطح موزائیک ایجاد شده و به دلیل سطح صاف و صیقلی آن احتیاجی به ساب خوردن ندارند.

همچنین استفاده از سنگ‌ های تزئینی نمای بسیار خوبی به این نوع موزاییک‌ ها می بخشد. همان‌ طور که در بالا ذکر شد در روش ویبره ای هیچ نوع فشاری به موزاییک وارد نمی‌ شود. در فرآیند تولید موزاییک های ویبره ای مواد آن‌ ها بعد از مخلوط شدن، به وسیله دستگاه‌ های مخصوص اندازه ‌گیری می‌ شوند و درون قالب‌ هایی که معمولاً از جنس پلاستیک هستند، ریخته شده و بر روی نوار نقاله قرار خواهند گرفت.

در اینجا نوار نقاله نقش لرزاننده یا همان ویبره را بر عهده دارد و بعد از اعمال ویبره به قالب‌ ها مواد استخراج می شود. در این فرایند معمولاً بعد از پنج یا شش ساعت برای خشک شدن موزائیک‌ ها صرف می‌ شود و پس از آن می‌‌توان موزاییک‌ ها را از قالب خارج کرده و درون بسته‌ بندی قرار داد.

ساخت موزاییک

موزاییک پرسی

این روش حتماً احتیاج به فشار پرس دارد و در اثر فشار پرس تراکم در موزاییک ایجاد خواهد شد. همچنین مقدار این فشار بسته به ابعاد و سنگدانه‌ های به‌ کار رفته در موزاییک دارد. موزائیک‌ هایی که از این روش ساخته می شوند، حتماً احتیاج به ساب خوردن دارند.

کف‌ پوش های بتنی تراکم و استحکام خود را از روش فشار و پرس بدست می آورند، که اصطلاحاً به آن‌ها موزاییک‌ های پرسی می گوید. موزاییک‌ های پرسی از دو لایه تشکیل شده‌ اند و با موزائیک‌ های ویبره ای کاملاً تفاوت دارند. لایه رویین موزاییک‌ های پرسی که نما و ظاهر موزائیک را تشکیل می‌ دهند از سنگدانه های رنگین و سیمان تشکیل شده‌ اند. طرح و ظاهر یک موزائیک بستگی بسیار زیادی به لایه رویی دارد.

لایه زیرین موزاییک‌ های پرسی با توجه به عیار سیمان به ‌کار رفته در آن می تواند چهارصد کیلوگرم بر متر مکعب باشد همین طور لایه زیری از شن و ماسه و سیمان تشکیل می‌ شود. بعد از تهیه مواد اولیه تشکیل ‌دهنده دو لایه در فرآیند تولید موزائیک پرسی در مواد در قالب‌ های مخصوص ریخته شده و با استفاده از دستگاه‌ های پرس به همراه بخار متراکم می شوند. بعد از این عمل با استفاده از دستگاه موزائیک شسته شده و رنگ موزاییک پلاستیک و سنگ دانه های آن آشکار می‌ شود.

ساخت موزاییک

سخن پایانی

فارغ از این که کدام یک از انواع موزاییک های پلیمری، پرسی یا ویبره ای مد نظر شما برای خرید قرار داشته باشد، می توانید از این کفپوش های مستحکم در موارد مختلف بهره ببرید. تنوع بالای طرح و رنگ در این گروه محصولات، باعث می شود که بتوان از آن ها بهره برداری قابل توجهی داشته و در مناطق هدف مختلف، این کفپوش های مرغوب را به کار برد.

به این مطلب امتیاز بدید
0 0 رای ها
امتیاز این مطلب
guest
0 نظرات سایر کاربران
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments